Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa upraszcza procedury związane z wydawaniem paszportów m.in. poprzez wprowadzenie możliwości zwrócenia się z wnioskiem o wydanie paszportu do dowolnego wojewody, a nie jak dotychczas do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Ustawa rozszerza ponadto katalog przypadków, w których obywatelom polskim może zostać wydany paszport tymczasowy o osoby, które z uwagi na wykonywaną działalność zawodową muszą pilnie wyjechać za granicę, a nie posiadają ważnego paszportu z 10-letnim terminem ważności.

Zobacz: Nowe paszporty - bogatsze o trzy języki

Ustawa uproszcza także procedurę związaną z wydawaniem drugiego paszportu. Nowe rozwiązanie zakłada, iż minister spraw wewnętrznych będzie organem właściwym do wydania decyzji w przedmiocie wyrażenia zgody, bądź też odmowy na wydanie obywatelowi drugiego paszportu, podczas gdy przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny – wybrany przez obywatela – organ paszportowy.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Wpisy dzieci w paszportach rodziców tracą ważność

Paszport dla dziecka ważny 5 lat