Na spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski minister Michał Boni przedstawił propozycje zgodnie z którymi kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe. Jednocześnie planowana jest likwidacja Funduszu Kościelnego.

- To wierni powinni dysponować swoimi pieniędzmi na rzecz danego kościoła, a nie ogół podatników - powiedział premier Donald Tusk.

Premier podkreślił, że likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest "próbą dokuczania finansowego i politycznego Kościołowi".

Zobacz: TK: Zasady finansowania szkół wyznaniowych są zgodne z konstytucją

- Chcemy tylko, aby były spełnione elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się budować czy poprawiać system emerytalny - zaznaczył.

Szef rządu dodał, że nie powinno być grup, które państwo traktuje bardziej szczodrze, czy wyręcza z obowiązku gromadzenia środków na własną emeryturę.

Zobacz: RPO: Wyższa stawka VAT na e-booki przeczy zasadzie równości

Na czwartkowym spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski minister Boni przedstawił m.in. propozycje rządu w sprawie usamodzielnienia płatności składek duchownych za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Pisaliśmy o tym: Rząd: Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

RPO w sprawie dostępności lekcji etyki

Brak lekcji etyki w szkole łamie Konwencję Praw Człowieka