Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, które rozszerzają gwarancje procesowe nieletnich.

Przedstawione w założeniach propozycje zmian dotyczą uregulowania terminu pobytu nieletniego w policyjnej izbie dziecka. Zgodnie z nowym prawem, pobyt nieletniego w izbie dziecka - po podjęciu przez sąd decyzji o umieszczeniu w schronisku - nie może przekraczać 5 dni.

Zobacz: Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki

Istotne zmiany przewiduje się również w kwestiach zarządzania obserwacji psychiatrycznej nieletnich. Chodzi przede wszystkim o skrócenie pobytu nieletniego w zakładzie leczniczym na obserwacji, skonkretyzowanie przesłanek orzekania o obserwacji psychiatrycznej nieletniego oraz określenie sposobu procedowania i wprowadzeniu zaskarżalności postanowienia sądu.

Zmodyfikowany zostanie dotychczasowy dwuetapowy model procedowania w sprawie nieletniego przed wydaniem orzeczenia. Zniesiony zostanie podział postępowania na postępowanie wyjaśniające i opiekuńczo-wychowawcze.

Przewiduje się, że oprócz Policji uprawnienia do zatrzymania nieletnich będzie mieć również Straż Graniczna.

Zobacz: RPO:Potrzeba skutecznej realizacji orzeczeń sądów rodzinnych

Rozszerzone będą gwarancje procesowe nieletnich. Z chwilą umieszczenia w schronisku nieletni, tak jak dotychczas, będzie miał ustanowionego obrońcę. Sąd będzie mógł wyznaczyć obrońcę z urzędu, również na prośbę nieletniego. Zapisane będzie, że obrońca musi podejmować czynności uwzględniające interes nieletniego.

Uregulowane będą także sprawy związane z przyznawaniem nagród i stosowaniem środków dyscyplinarnych wobec nieletnich umieszczonych w zakładach poprawczych i schroniskach. Określone będą przypadki stosowania środków dyscyplinarnych. Za jedno przewinienie będzie stosowany jeden środek dyscyplinarny.

Ponadto do projektu nowelizacji włączone będą przepisy dotyczące stosowania wobec nieletnich środków przymusu bezpośredniego. Dyrektor zakładu zostanie zobowiązany do prowadzenia rejestru zastosowanych środków przymusu. Przewiduje się także, że nieletni wobec których zastosowano środki przymusu bezpośredniego, muszą być objęci wzmożonym oddziaływaniem psychologiczno-pedagogicznym.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

RPO: Sąd nie może bez zgody osoby pełnoletniej zatrzymać jej w ośrodku wychowawczym

Nowa ustawa o prokuraturze konsultowana