Odbyło się pierwsze spotkanie zespołów roboczych rządowej i kościelnej komisji konkordatowej, w wyniku którego osiągnięto porozumienie w sprawie trybu prac, w kwestii zmiany roli, funkcji i miejsca Funduszu Kościelnego.

Przedstawiciele obu zespołów mają nadzieję na kompromis.

- Nie zadajemy sobie pytania czy, ale jak. To bardzo duży krok do przodu - powiedział minister Michał Boni po spotkaniu. Podobne stanowisko zajęli przedstawiciele Kościoła.

Przypomnijmy, że w dniu 15 marca 2012 roku Michał Boni zaproponował w imieniu rządu likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie możliwości odpisu przez podatników 0,3 proc podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.

Zobacz: Podatki

Podczas spotkania, które odbyło się w dniu 3 kwietnia 2012 roku Boni podtrzymał stanowisko rządu w sprawie proponowanej stawki 0,3 proc. odliczenia. Uznał przy tym, że porozumienie się ze strona kościelną w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i znalezienia nowoczesnych form finansowania kościołów i związków wyznaniowych jest możliwe.

-Zgodziliśmy się co do trybu prac. Pracujemy w zespołach komisji konkordatowych. Będziemy przygotowywali porozumienie we wszystkich sprawach, które dotyczą zmiany roli, funkcji, miejsca Funduszu Kościelnego – powiedział Boni.

Uczestnicy spotkania ustalili też, że powstanie tzw. bilans zamknięcia Funduszu Kościelnego czyli ogólne podsumowanie dotychczasowej jego działalności.

PS/źródło:MAC

Zobacz także:

Rząd: Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe

Premier: Likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest próbą dokuczania Kościołowi