W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się inauguracja kolejnej odsłony kampanii społecznej „Dziecko w Sieci” poświęconej problemowi kontaktów dzieci z niebezpiecznymi treściami w Internecie.

Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska, która objęła nad nią honorowy patronat, podkreśliła, że rozpoczynająca się kampania skierowana nie jest do dzieci, ale do ich rodziców i opiekunów. Dodała także, że jej głównym celem jest zapobieganie dostępowi dzieci do niebezpiecznych i złych treści, które płyną ze środków masowego przekazu, w tym głównie z Internetu.
Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, nawiązując do idei kampanii, podkreślenia, że nie tylko rozwiązania prawne są bardzo ważne, ale przede wszystkim ważne są działania edukacyjne. – Chcemy, aby rodzic oglądający ten spot zastanowił się, czy rzeczywiście jego dziecko siedząc przed komputerem przypadkiem nie napotka na taką treść, która może być bardzo niebezpieczna – powiedziała Elżbieta Radziszewska.
Minister Radziszewska poinformowała również, że działający przy Kancelarii Premiera Zespół ds. przeciwdziałania dyskryminacji małoletnich w elektronicznych środkach masowego przekazu może poszczycić się wieloma sukcesami w propagowaniu m.in. bezpiecznego Internetu. Przyznała, że inne kraje już zgłaszają się do nas po wzorce, jak mają działać takie zespoły. – W Polsce możemy być dumni z efektów zapobiegania rozpowszechniania treściom szkodliwym dla dzieci, ponieważ jesteśmy jedynym krajem, który w sposób tak otwarty i nowoczesny wyszedł naprzeciw wyzwaniom z tym związanym. Jesteśmy, jako Polska, dobrym wzorem do naśladowania – zaznaczyła pełnomocnik rządu.
Oprócz minister Elżbiety Radziszewskiej w konferencji inaugurującej kampanię uczestniczyli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska oraz dyrektor ds. technicznych Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Krzysztof Silicki. Akcja realizowana pod hasłem „Internet to okno na świat, cały świat” jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Dzieci Niczyje i NASK, realizowanym w ramach projektu Saferinternet.pl.


KPRM/AS

Zobacz także:

Uprowadzenia dziecka za granicę-kurs dla sędziów i prokuratorów

ETPCz: Polska naruszyła dwukrotnie Europejską Konwencję Praw Człowieka