Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw przedłożony przez Ministra Finansów. Nowelizacja ma umożliwić przekształcenie oddziału instytucji kredytowej działającej na terenie Polski w bank krajowy w formie spółki akcyjnej.

Rządowy projekt wprowadza przepisy, na podstawie których możliwe będzie przekształcenie oddziału instytucji kredytowej, działającego na terenie Polski, w bank krajowy w formie spółki akcyjnej. Formuła przekształcenia polegać będzie w praktyce na utworzeniu przez instytucję kredytową banku krajowego, będącego spółką akcyjną, na bazie istniejącego oddziału tej instytucji. Takie przekształcenie nie będzie podlegać przepisom ustawy Kodeks spółek handlowych.

Planowane skutki nowelizacji

Skutkiem zaproponowanych rozwiązań ma być utworzenie nowego banku krajowego i jednoczesne zamknięcie oddziału instytucji kredytowej, sukcesja uniwersalna praw i obowiązków instytucji kredytowej objętych działalnością oddziału, przejęcie nadzoru nad nowo powstałym bankiem przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) oraz objęcie depozytów zgromadzonych w oddziale przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Szczegóły dotyczące przekształcania

Przekształcenie oddziału w bank krajowy o charakterze spółki akcyjnej, zgodnie z intencją projektodawców, będzie polegać na wniesieniu tytułem wkładu niepieniężnego wszystkich składników majątkowych oddziału przeznaczonych do prowadzenia działalności, o ile stanowią one przedsiębiorstwo bankowe lub jego zorganizowaną część. Chodzi o majątek trwały i środki finansowe oraz wynikające z działalności należności i zobowiązania, w tym depozyty.

Założyciel takiego banku do wniosku o wydanie zezwolenia będzie musiał złożyć dodatkowe dokumenty, które będą rzetelnie ustalały wartość składników majątkowych wnoszonych aportem w poczet kapitału założycielskiego banku. Decyzję zezwalającą na utworzenie banku będzie podejmowała Komisja Nadzoru Finansowego. Decyzja taka będzie poprzedzona kontrolą nadzorczą w oddziale. Zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie banku będzie ważne tylko rok.
Transmisja zezwoleń i lista wyjątków

Na nowo utworzony bank przejdą zezwolenia, koncesje oraz ulgi przyznane dotąd instytucji kredytowej. Ponadto środki pieniężne przekazane przez instytucję kredytową na prowadzenie działalności oddziału nie będą zobowiązaniami banku. Rozszerzona została lista wyjątków od zasady powoływania dwóch członków zarządu, w tym prezesa, za zgodą KNF. Ponadto nowe przepisy pozwalają Komisji Nadzoru Finansowego zastosować wobec akcjonariusza banku sankcje polegającą na zakazie wykonywania prawa głosu z posiadanych akcji banku krajowego. Sankcja ta może być zastosowana w przypadku niedochowania przez założyciela banku zobowiązań dotyczących nowo tworzonego banku lub ostrożnego i stabilnego nim zarządzania.

RO/ źródło:KPRM

Zobacz także:

UOKiK skontrolował umowy o karty płatnicze

Rząd przyjął projekt nowelizacji zapewniającej bezpieczeństwo na EURO 2012