statystyki

Sąd Okręgowy uznał zatrzymanie komputerów za w pełni zasadne

27.04.2011, 08:46; Aktualizacja: 27.04.2011, 09:20

W dniu 18 marca 2011 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo państwa K. przeciwko Skarbowi Państwa, o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Sąd uznał, iż zatrzymanie komputerów było w pełni zasadne, ponieważ okoliczności sprawy wymagały ustalenia rodzaju danych, które zawierały twarde dyski komputerów.

Rozpatrywana sprawa dotyczy dokonanego w styczniu 2007 r. przeszukania mieszkania powodów, w trakcie którego zajęto znajdujące się w posiadaniu powodów komputer stacjonarny oraz laptop wraz z oprzyrządowaniem w związku z podejmowanymi czynnościami w sprawie podejrzenia rozpowszechniania pornografii z udziałem małoletnich. Sama interwencja odbyła się w nieprzyjemnej atmosferze, a powodowie, którym nigdy nie przedstawiono zarzutu w toku postępowania karnego, poczuli się napiętnowani i podejrzani. Postanowienie zawierające żądanie wydania rzeczy i przewidujące przeszukanie zakładało dokonanie tych czynności jedynie w stosunku do powódki. Tymczasem jeden z zajętych komputerów należał do powoda. W zakresie odebranie tego sprzętu Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim działała bez podstawy prawnej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane