Prezes UOKiK zakwestionowała praktyki KIA Motors Polska, polegające na nierzetelnym informowaniu klientów na oficjalnym serwisie internetowym koncernu motoryzacyjnego odnośnie zakresu gwarancji na samochody tej marki.

Kia Motors Polska zajmuje się m.in. produkcją, sprzedażą oraz naprawą i konserwacją samochodów. Wątpliwości Urzędu wzbudziły nieprawdziwe informacje na temat zakresu gwarancji na stronie internetowej www.kiagwarancja.pl oraz niedozwolone postanowienie umowne w książkach gwarancyjnych pojazdów.

Postępowanie Urzędu wykazało, że w serwisie internetowym www.kiagwarancja.pl przedsiębiorca informował, że siedmioletnia gwarancja z limitem 150 tys. km obejmuje każdy nowy model samochodu KIA oraz m.in. zawieszenie z amortyzatorami i sprężynami. Tymczasem z postanowień zawartych w książce gwarancyjnej na rok 2011 wynikało, że jeden z modeli (K2900 CRDi) był objęty tylko trzyletnią gwarancją z limitem do 100 tys. km a elementy układu zawieszenia np. amortyzatory miały dwuletnią gwarancję z limitem do 40 tys. km.

W opinii Prezes UOKiK informacje o zakresie gwarancji dostępne na stronie internetowej oficjalnego serwisu KIA wprowadzały konsumentów w błąd. Zgodnie z prawem obowiązkiem przedsiębiorcy jest przekazywanie pełnej, jednoznacznej i rzetelnej informacji na temat oferowanej usługi.

Urząd zakwestionował także stosowanie przez KIA Motors Poland w treści książek gwarancyjnych niedozwolonego postanowienia, zgodnie z którym bezpłatne usługi gwarancyjne nie obejmują normalnego zużycia. Brak precyzyjnego określenia sytuacji, w których bezkosztowo przeprowadzana jest naprawa - dawał przedsiębiorcy możliwość dowolnego decydowania o tym, jakie usterki obejmuje gwarancja. Zgodnie z prawem w dokumencie gwarancyjnym zakres bezpłatnej ochrony musi być określony w sposób jasny, zrozumiały i niewprowadzający w błąd.

Prezes UOKiK zobowiązała KIA Motors Polska do umieszczenia na stronie internetowej www.kiagwarancja.pl zgodnej z prawdą informacji o zakresie gwarancji, usunięcia z książek gwarancyjnych niedozwolonego postanowienia i poinformowania o tym na stronach internetowych www.kia.pl oraz www.kiagwarancja.pl. Cieszy fakt, że przedsiębiorca podjął współpracę z Urzędem, dzięki temu mógł uniknąć kary finansowej.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK nałożył kary na sklepy internetowe

Praktyki niezgodne z prawem wykryte przez delegaturę UOKiK w Katowicach