Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nad którą pracuje Sejm spotkała się z uznaniem Unii Teatrów Polskich. Jej zdaniem jest to krok we właściwym kierunku i pierwsza próbę uwzględnienia specyfiki funkcjonowania teatrów jako instytucji kultury.

Unia Polskich Teatrów popiera nowelizację, wyrażając jednocześnie żal, że proponowana przez Unię zmiana dotycząca, traktowania umowy sezonowej jako formy zatrudnienia aktorów na czas nieokreślony, a zatem w ogóle wykluczająca umowy na czas określony, nie spotkała się z żadnym odzewem związków i stowarzyszeń, mimo że protesty dotyczą głównie tej sprawy powiedział Maciej Englert, prezes Unii Polskich Teatrów, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Współczesnego w Warszawie.

Unia Polskich Teatrów za ważne zmiany, które wprowadza nowelizacja uważa, przede wszystkim zapis o kadencyjności dyrektorów, wsparty umową cywilno-prawną między dyrektorem a organizatorem, który określa sposób i wysokość dotowania teatru w okresie całej kadencji. Obecnie dotacja jest ustalana jednostronnie przez organizatora w ramach jednego roku.

Mimo, że brakuje postulowanego przez UPT obligatoryjnego konkursu na dyrektorów, jest to zmiana stabilizująca teatr. Za równie ważne dla życia teatralnego, Unia Polskich Teatrów uznaje umocowanie prawne dla przypisanego teatrowi pojęcia „sezonu teatralnego" i wydzielenie teatru jako „artystycznej instytucji kultury".

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan postuluje kompleksową reformę sytemu stanowienia prawa

Lewiatan interweniuje w sprawie teatrów repertuarowych