W dniu 5 kwietnia odbyło się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił ponownie do komisji.

Celem projektu jest wyznaczenie na poziomie ustawy, a nie aktów wykonawczych, okręgów sądowych i ich granic.

Projekt zawiera podział terytorialny na okręgi sądowe oraz ustala siedziby sądów i obszary ich właściwości. W myśl projektu okręgi sądowe obejmują obszary właściwości miejscowej wszystkich sądów powszechnych, a nie jak obecnie tylko sądów okręgowych.

Ponadto projekt przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie miał prawa do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib, a jedynie w określonym zakresie będzie mógł wpływać na właściwość miejscową sądów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz: Asystent sędziego bez aplikacji

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaproponowała m.in. odstąpienie od propozycji tworzenia wydziałów sądów rejonowych i ustalenia obszarów ich właściwości w drodze ustawy. Zdaniem Komisji ustalanie obszarów działania sądów powinno pozostać w kompetencjach ministra sprawiedliwości. Komisja chce także, aby miał on obowiązek przedkładać Sejmowi co 3 lata informację o funkcjonowaniu sądów wraz ze wskazaniem potrzeb zmian zasad ich funkcjonowania.

Projekt, wraz z wymaganą liczbą podpisów, wpłynął do Sejmu 10 września 2012 r. Pierwsze czytanie miało miejsce 8 listopada 2012 r. Następnie projekt został skierowany do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która 20 lutego 2013 r. przyjęła go z poprawkami. W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do komisji.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

TK: Reorganizacja sądów rejonowych jest zgodna z konstytucją