Dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, podkarpackie, podlaskie i pomorskie to kolejne województwa, które będą korzystać z aplikacji SHRIMP. Elektroniczny system monitorowania pomocy publicznej działa już na Mazowszu. Aplikacja służy sporządzaniu i przekazywaniu sprawozdań o udzielonej pomocy.

Aplikacja SHRIMP – System Harmonogramowania, Rejestracji i Monitorowania Pomocy Publicznej – umożliwia przekazywanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej oraz informacji o jej nieudzieleniu w jednolitej formie.

Od 1 października 2008 roku korzystają z niego jednostki samorządu terytorialnegoMazowsza: gminy, powiaty oraz samorząd województwa. Teraz dołącza do niego pięć kolejnych województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, podkarpackie, podlaskie i pomorskie. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przekazywania sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzielaniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP weszło w życie 8 maja 2009 roku.

Niezbędne do korzystania z aplikacji będą login i hasło dostępu przekazywane przez UOKiK na podstawie wniosku złożonego do urzędu– jego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. Wnioski powinny zostać złożone w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia czyli do 15 maja. Wypełnione dokumenty można przesyłać pocztą na adres Urzędu. Prezes Urzędu ma 45 dni na przekazanie loginu i hasła dostępu. Obowiązek wystąpienia o udostępnienie loginu i hasła dostępu nie dotyczy już gmin, powiatów oraz samorządu województwa z województwa mazowieckiego, które takie loginy otrzymały w ub. roku.

Zgodnie z rozporządzeniem obowiązek przekazywania sprawozdań o udzielonym wsparciu lub informacji o jego nieudzieleniu istnieje od początku kwartału następującego po tym, w którym udostępniono loginy i hasła dostępu umożliwiające korzystanie z aplikacji. Docelowo sprawozdania będą przekazywane w ciągu 30 dni od dnia udzielenia pomocy. Taki obowiązek nakłada z kolei rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych.

UOKiK/AS

Zobacz także:

Pięć lat w Unii Europejskiej-posumowanie UOKiK

UOKiK pozywa do sądu operatorów sieci komórkowych