W całym kraju od początku roku do października 2012 r. odbyło się łącznie 1401 masowych imprez sportowych- nie licząc meczów piłki nożnej. Status imprez podwyższonego ryzyka miało 17. W tym samym czasie rozegrano w sumie 1282 mecze piłki nożnej z czego 221 było meczami podwyższonego ryzyka.

Porównując aktualne dane do roku poprzedniego pod kątem liczby incydentów naruszających przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych przed, w trakcie i po meczu, w większości komend wojewódzkich odnotowano spadki. Jedynie Komenda Stołeczna Policji oraz komendy wojewódzkie: w Łodzi i Krakowie odnotowały w 2012 r. większą niż w 2011 roku liczbę takich zdarzeń- wynika z raportu.

Zobacz: Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012

Według danych Komendy Głównej Policji, tylko w pierwszym półroczu tego roku w zabezpieczanie meczów piłki nożnej zaangażowanych było ponad 152 tys. policjantów. Natomiast ponad 17 tys. funkcjonariuszy policji zabezpieczało w tym czasie przejazdy kibiców na mecze. Policja poniosła w okresie półrocza 2012 r. łącznie ponad 26 mln 612 tys. zł na zabezpieczanie meczów piłki nożnej, z czego ponad 20 mln 104 tys. zł to wydatek zabezpieczenia meczów podwyższonego ryzyka. Ponad 1 mln 482 tys. zł wyniosły koszty zabezpieczenia przez policję przejazdu kibiców.

Najczęstsze przestępstwa związane z łamaniem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dotyczą m.in. wdzierania się na teren podczas imprezy sportowej, rzucania przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie, naruszenia nietykalności osób wchodzących w skład służby porządkowej czy zakrywanie twarzy.

Zobacz: Prawa i obowiązki kibiców podczas meczów piłki nożnej

W 2012 r. zakończono 381 postępowań w sprawie przestępstw popełnianych, w związku z imprezą masową, w tym 111 zakończyło się w trybie przyspieszonym. Policja skierowała łącznie 35 wniosków o zastosowanie wobec klubu kary zakazu organizowania rozgrywek piłki nożnej, w tym najwięcej, bo 17 wniosków do Związków Piłki Nożnej, pozostałe m.in. 11 wniosków do Ekstraklasy, a 5 do wojewodów. W tym czasie zostało orzeczonych 20 zakazów.

PS/źródło:MSW

Zobacz także:

Co z infrastrukturą sportową po EURO?