statystyki

I Światowy Zjazd Konsulów Honorowych RP

20.10.2008, 07:23; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
W dniu 20 października 2008 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Spraw Zagranicznych Pan Radosław Sikorski zainauguruje I Światowy Zjazd Konsulów Honorowych RP. W Zjeździe weźmie udział ponad stu konsulów przybyłych z różnych stron świata.

 

W prawie polskim instytucja konsula honorowego istnieje od 1924 r. choć w okresie od 1945 r. do 1984 r. instytucja ta nie była wykorzystywana w polskiej służbie zagranicznej. Aktualnie Polska ma łącznie 323 urzędy konsularne na świecie, w tym 183 urzędy kierowane przez konsulów honorowych. Osoby sprawujące tą funkcję wypełniają swoje obowiązki nieodpłatnie, angażując swój czas, a także niekiedy własne środki finansowe do pomocy polskim obywatelom. Zjazd ma być nie tylko wyrazem wdzięczności za pracę i poświęcenie na rzecz Polski, reprezentowania jej interesów za granicą i ochrony praw Polaków na świecie, ale także spotkaniem roboczym, którego celem jest przegląd możliwości współpracy konsulów honorowych z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz innymi resortami. Ma stanowić przede wszystkim okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń. Wizyty i wydarzenia organizowane w różnych miejscach Warszawy mają ponadto pokazać konsulom różne oblicza kraju, który honorowo reprezentują – klasyczne, dobrze znane z historii, a także współczesne, charakteryzujące się nowoczesnością i dynamizmem. Program Światowego Zjazdu Konsulów obejmuje oprócz części kulturalnej, sesje plenarne z udziałem prelegentów z grona kierownictwa resortów Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Tematami przewodnimi sesji będą: promocja na świecie polskiej kultury, turystyki, języka polskiego oraz wspieranie szeroko rozumianej współpracy gospodarczej i naukowej Polski z partnerami zagranicznymi. Omówione zostaną także wyzwania stojące przed służbą konsularną w zakresie opieki nad obywatelami polskimi za granicą oraz ochrony ich praw. Przewidziane są także obrady w tematycznych grupach roboczych podzielonych zgodnie z w/w tematyką. Konsulowie Honorowi RP spotkają się również z najważniejszymi osobami w państwie.


Pozostało jeszcze 3% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane