Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę budżetową na 2009 r., poinformowała Kancelaria Prezydenta. W tegorocznym budżecie dochody państwa zaplanowano na 303 miliardy złotych, a wydatki - na ponad 321 miliardów 200 milionów złotych. Deficyt budżetowy wyniesie 18 miliardów 200 milionów złotych. Rząd zaplanował w budżecie na 2009 r. wzrost gospodarczy na poziomie 3,7%. Średnioroczne tempo inflacji ma wynieść 2,9%. Budżet zakłada wzrost wydatków między innymi na naukę i edukację oraz budowę dróg.

W nowym budżecie zaproponowano zwiększenie limitu przeznaczonego na gwarancje udzielane bankom przez Skarb Państwa do 40 mld zł. Przewidziano także zwiększenie limitu kredytów i pożyczek udzielanych na podstawie umów międzynarodowych rządom innych państw do 2 mld zł. Ponadto, w ramach działań antykryzysowych utworzono nową rezerwę celową w budżecie – Rezerwę solidarności społecznej. Będzie ona wynosiła 1 140 mln zł. Rezerwa zostanie sfinansowana poprzez podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe (alkohol etylowy wzrost o 9 proc., piwo - 13,6 proc., wino - 16,5 proc.) oraz na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm³ - w tym przypadku akcyza wzrośnie do 18,6 proc. podstawy opodatkowania.

Jednocześnie Minister finansów Jacek Rostowski powiedział dziennikarzom, że Polska nie odczuła bezpośrednich skutków kryzysu finansowego i nie potrzebuje pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na razie też nie jest konieczna korekta prognozy PKB naszego kraju na 2009 rok. Zapewnił, że rząd jest gotowy do nowelizacji budżet na 2009 r., jeżeli zajdzie taka potrzeba.PRP/AS

Zobacz także:

Koniec prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty

Senat zajmował się zmianami w prawie o adwokaturze