Obywatelski projekt nowej ustawy o ochronie zwierząt został opracowany przez Koalicję dla Zwierząt, a jego główne założenia dotyczą zmniejszenie ilości bezdomnych zwierząt , oraz zaostrzenia kar za znęcanie się nad nimi.

Obecnie do Sejmu trafił poselski projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt, wśród którego głównych założeń wymieniony jest zakaz strzelania do psów i kotów, a zamiast tego wyłapywanie i zwrot opiekunowi. Projekt dotyczy także rozszerzenia definicji szczególnego okrucieństwa o przypadki znęcania się nad zwierzęciem co ma skutkować wyższą odpowiedzialnością karną za taki czyn, tj. obligatoryjnym odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi do czasu rozstrzygnięcia o winie przez sąd.

Zdaniem środowisk zajmujących się prawami zwierząt projekt poselski niezbyt restrykcyjnie traktuje znęcających się nad zwierzętami, a co za tym idzie w niewystarczający sposób chroni prawa zwierząt. W związku z powyższym Koalicja dla Zwierząt stworzyła własny projekt nowelizacji, którego główne założenia zostały przedstawione podczas konferencji w dniu 13 maja 2011 roku.

Nowa funkcja Inspektora ds. Zwierząt

Jednym z najważniejszych zapisów w projekcie jaki przedstawił podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu ustawy Grzegorz Lindenberg jest powołanie Krajowego Inspektora ds. Zwierząt, oraz takiej samej funkcji na poziomie województwa. Do głównych zadań inspektora należałoby dbanie o dobro zwierząt (co niestety nie było głównym zadaniem Inspektora Weterynarii.) Koszt takiej instytucji szacowany byłby na około 4-7 mln zł. Pomysłem na sfinansowanie nowej instytucji mogłoby być opodatkowanie hodowli zwierząt domowych.

Inspektorat miałby na celu dbanie precyzyjnie o dobro zwierząt – pilnowanie warunków hodowli, znakowanie zwierząt ze schronisk i hodowli, przyjmowanie przypadków znęcania się nad zwierzętami.

Wyższe kary za znęcanie się

W myśl nowego projektu zwiększą się kary za znęcanie się nad zwierzętami. Przesunie się granica kary pozbawienia wolności z 2 lat do 3. Zniesione zostanie również ograniczenie w wysokości nakładanych na sprawców przestępstw grzywien. Grzywny będą mogły wynieść kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Wprowadzona zostanie również nowa kara w postaci zakazu posiadania zwierząt.

Lepsze traktowanie zwierząt

Innym ważnym zapisem w projekcie nowej ustawy jest całkowity zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra. Kolejne zapisy w projekcie nowej ustawy uwzględniają również min. zakaz trzymania psów na łańcuchach, zakaz strzelania przez myśliwych do psów, zakaz obcinania dziobów ptakom hodowlanym, ograniczenie czasu transportu zwierząt gospodarskich do 12 godzin, zakaz transportu żywych ryb bez wody czy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.

Pies z adresatka, lub z czipem

W celu większej ochrony zwierząt, oraz przeciwdziałania porzuceniu, ucieczkom, czy zagubieniom, projekt przewiduje obowiązek oznaczania psów przy pomocy adresatek, a stopniowo także przy pomocy czipów.

Plany na przyszłość

Ze względu na duży koszt przedsięwzięcia projekt nie zawiera zapisu dotyczącego obowiązku powszechnej sterylizacji zwierząt. Jednak jak uważa Pani Weterynarz Dorota Sumińska w przyszłości wprowadzenie obligatoryjnej sterylizacji będzie koniecznością.

Dr Sumińska uważa również, że funkcja hycla, który za złapanie każdego zwierzęcia zarabia ok. 3 tys. w przyszłości powinna zostać zlikwidowana. Jak podkreśliła pani doktor „ w naszym kraju wiele osób zarabia na krzywdzie zwierząt i powinniśmy stara się to zmieniać, ponieważ nasze standardy ochrony zwierząt odbiegają od tych reprezentowanych w Europie.”
Pomysłem, który miałby zapobiegać posiadaniu agresywnych psów przez osoby nieprzygotowane do tego, miałoby być przeprowadzanie testów psychologicznych wobec przyszłych właścicieli.

Jak do tej pory koalicji udało się zebrać około 130 tys. z 200 tys. wymaganych podpisów pod opracowanym projektem. Każdy, kto uważa, że prawa zwierząt w świetle obecnej ustawy nie są w wystarczający sposób respektowane na stronie www.koalicja.org.pl znajdzie szczegółowe informacje nt. ustawy i zbieranych podpisach. Będą one przyjmowane do końca czerwca 2011 roku.

Anna Sergiej

Zobacz także: Jak podróżować ze zwierzakiem?