Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera szczegółowych postanowień odnoszących się do petycji, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Marszałka Senatu z prośbą o rozważenie możliwości powrotu do rozwiązań zawartych w przygotowanym w poprzedniej kadencji projekcie ustawy o petycjach.

Zgodnie z art. 63 Konstytucji RP „każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej."

Tryb składania skarg i wniosków został szczegółowo uregulowany w Kodeksie postępowania administracyjnego, jednak brak w nim szczegółowych postanowień odnoszących się do petycji- ocenia RPO.

Deficyt w omawianym zakresie, w ocenie RPO może wpłynąć na jakość dialogu między obywatelem a organami władz publicznych, a tym samym na sferę praw i wolności politycznych i społecznych jednostki.

Zobacz: RPO w obronie praw spółdzielców

Jak zaznacza RPO potencjał tworzenia nowych form komunikacji między obywatelem, a organami władzy publicznej jest w kontekście wspierania partycypacji partnerów społecznych w procesie decyzyjnym, niezwykle cenny.

W związku z powyższym RPO zwrócił się do Marszałka Senatu z wnioskiem rozważenia powrotu do przygotowanego w poprzedniej kadencji Senatu projektu ustawy o petycjach i ponownej analizy wprowadzenia do polskiego systemu prawnego proponowanych w nim rozwiązań.

Warto aby podjęta przez Senat VII kadencji dyskusja na temat regulacji ustawowej prawa do petycji była kontynuowana- ocenił Rzecznik.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie najemców mieszkań w TBS

RPO: Status osoby kończącej aplikację musi zostać uregulowany