statystyki

Zmiany w prawie połowu

08.03.2009, 07:06; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, przedłożona przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi została przyjęta przez Radę Ministrów.

Projekt zakłada podniesienie konkurencyjności sektora rybackiego oraz modernizację i rozbudowę przemysłu rybnego. Nowe przepisy będą podstawą do realizacji Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013”. Środki na jego realizację będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Projekt zakłada inwestycje dotyczące statków rybackich, portów, przystani i miejsc wyładunku ryb. Przewidziano także premie za trwałe zawieszenie działalności połowowej, co powinno przyczynić się do ograniczania bezrobocia na obszarach przymorskich. Zakłada się ponadto, że środki finansowe zostaną przeznaczone również na tworzenie dodatkowych miejsc pracy poza sektorem rybackim oraz przekwalifikowanie z działalności połowowej na produkcyjną i usługową. Wsparcie dotyczyć będzie także poprawy stanu środowiska, ekoturystyki i małej infrastruktury związanej z rybołówstwem. Pomoc będzie kierowana do tzw. lokalnych grup rybackich. W skład lokalnej grupy wejdą gminy, rybacy, hodowcy ryb i przetwórcy produktów rybnych, a także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i zrzeszenia związane z sektorem rybackim. Przewiduje się że, z wybranymi lokalnymi grupami rybackimi zawierane będą umowy na realizację lokalnej strategii rozwoju. Szczegóły dotyczące finansowania oraz pozostałe wymagania związane z umową określi minister rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe prawo przewiduje dwa tryby przyznawania pomocy finansowej: na podstawie umowy o dofinansowanie oraz decyzji. W obu przypadkach pomoc będzie przyznawana na podstawie wniosku o udzielenie dofinansowania. Decyzja dotycząca udzielenia pomocy z tego programu jest nowym rozwiązaniem. Będzie obejmować wybrane środki o charakterze nieinwestycyjnym, np. trwałe zaprzestanie działalności połowowej czy rekompensaty społeczno-gospodarcze na zarządzanie krajową flotą rybacką. Osobą upoważnioną do przyznania pomocy na podstawie decyzji będzie dyrektor oddziału regionalnego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane