Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie informacji o stanie prac legislacyjnych związanych z uregulowaniem maksymalnego czasu pobytu nieletniego w policyjnych izbach dziecka po postanowieniu sądu rodzinnego.

Jak wskazuje RPO analiza aktualnego stanu prawnego wskazuje, iż przyczyną przedłużających się pobytów nieletnich w policyjnych izbach dziecka jest brak przepisu prawnego określającego maksymalny czas pobytu nieletniego w izbie, po ogłoszeniu przez sędziego rodzinnego postanowienia o umieszczeniu w stosownej placówce.

Z informacji uzyskanych z Komendy Głównej Policji wynika, że w 2010 r. aż 455 nieletnich przebywało w policyjnych izbach dziecka powyżej 5 dni.

Zobacz: RPO w sprawie odpowiedzialności za zadłużenia czynszowe

Częstą praktyką jest bowiem zawieranie w postanowieniu sądu, kończącym postępowanie wobec nieletniego, stwierdzenia, że do czasu znalezienia miejsca w orzeczonej placówce, będzie on przebywał w policyjnej izbie dziecka - wskazuje RPO.

Z poczynionych przez Rzecznika ustaleń wynika, że Komenda Główna Policji, za pośrednictwem MSWiA, wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych związanych z uregulowaniem czasu pobytu nieletniego w policyjnej izbie dziecka po ogłoszeniu przez sędziego rodzinnego postanowienia o umieszczeniu w stosownej placówce.

Zobacz: RPO o roli mediacji jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów

Jednak jak wskazuje RPO ostatnia zmiana ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich nie uwzględniała wyżej opisywanej kwestii.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO w sprawie braku możliwości rejestracji bezrobotnego

RPO: Polscy obywatele powinni mieć możliwość kształtowania polityki UE