W lipcu 2012 roku Indeks Biznesu PKPP Lewiatan spadł, aż o pięć punktów i osiągnął poziom najniższy od dwóch lat. Ta wyraźna tendencja spadkowa sygnalizuje, że druga połowa roku będzie dla gospodarki znacznie gorsza.

Po półrocznej stabilizacji indeksów nadeszła wyraźna tendencja spadkowa.

Kurczy się popyt zagraniczny, ponieważ pogarsza się koniunktura na świecie i krajowy z powodu stagnacji dochodów i cięć budżetowych - ocenia Lewiatan.

Rosnąca niepewność zdaniem Lewiatana hamuje tempo inwestycji, także zagranicznych. Poprawiają się jednak niektóre parametry makroekonomiczne - maleje inflacja, stabilizuje się, na skutek dodatniego eksportu netto, saldo bilansu płatniczego. Dzięki NBP istotnie zredukowano deficyt budżetowy- wylicza Lewiatan.

Znaczne wyhamowanie dynamiki eksportu powoduje, że przedsiębiorstwa ograniczają produkcję i zatrudnienie. W opinii Lewiatana sytuacja na rynku pracy nie sprzyja wzrostowi płac, które nominalnie zwiększają się w tempie inflacji, a realnie nawet spadają.

Zobacz: Lewiatan: Jednolity patent europejski zagrożeniem dla polskich firm

Trwająca od pół roku realna stagnacja funduszu płac nie sprzyja prywatnym wydatkom konsumpcyjnym, a cięcia budżetowe ograniczają konsumpcję publiczną. Umacniający się złoty nie poprawia konkurencyjności eksportu, lecz hamuje wzrost importu, co stabilizuje bilans płatniczy i może przyczynić się do wzrostu eksportu netto- ocenia Lewiatan.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan: Konsumenci będą ciągnęli wzrost gospodarczy

Lewiatan ostrzega przed nielegalnymi agencjami zatrudnienia