statystyki

Kibice Zawiszy Bydgoszcz uniewinnieni

18.05.2009, 05:14; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w dniu 13 maja 2009 roku uniewinnił siedmiu kibiców Zawiszy Bydgoszcz obwinionych o zakłócenie przebiegu Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce, które miały miejsce latem 2008 roku.

W dniu 8 lipca 2008 r. podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce grupa kibiców klubu piłkarskiego “Zawisza” wywiesiła nad trybunami stadionu transparenty. Były na nich umieszczone hasła: „Zawisza – nazwę nosi świątynia ta – Gdańska 163a”, „Od lat każdy słyszał, że w Bydgoszczy jest Zawisza. Teraz mamy prezydenta, który ot tym nie pamięta!!!”, „Od lat tradycja się nie zmienia. Tu jest Zawisza! Stadion Miejski to ściema”. Ponadto kibice próbowali zagłuszyć gwizdami przemówienie prezydenta co miało stanowić symbol protestu przeciwko pominięciu w nazwie stadionu członu „Zawisza”. Po ceremonii Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz w wywiadzie dla jednego z mediów stwierdził, że transparenty mogły narazić miasto na dotkliwe kary. Prezydent złożył także doniesienie do prokuratury. Ta jednak stwierdziła, że czyn kibiców nie wyczerpuje znamion przestępstwa. W dniu 5 stycznia 2009 r. komisariat policji Bydgoszcz-Śródmieście na skutek interwencji prezydenta złożył wnioski do sądu o ukaranie Mikołaja D., Wojciecha H., Szymona J., Mateusza J., Piotra J., Roberta O., Michała S. Sąd Grodzki w Bydgoszczy wydał wyrok nakazowy, w którym skazał kibiców na karę jednego miesiąca ograniczenia wolności, oraz orzekł środek karny w postaci zakazu wstępu na imprezę sportową Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce na okres 2 lat. W dniu 2 marca 2009 r. skazani wnieśli sprzeciwy od wyroku. W dniu 8 kwietnia 2009 r. przed Sądem Rejonowym w Bydgoszczy odbyła się rozprawa w tej sprawie. Z uwagi na duże zainteresowanie sprawą Sąd Rejonowy wyłączył jawność, argumentując swoje postanowienie koniecznością zapewnienia porządku na sali rozpraw. Obserwator HFPC wziął udział w rozprawie w charakterze „męża zaufania”. W dniu 13 maja 2009 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uniewinnił kibiców od stawianych im zarzutów. Sprawa jest przedmiotem zainteresowania Programu Spraw Precedensowych HFPC i jest monitorowana pod kątem gwarancji wolności słowa.


Pozostało jeszcze 3% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane