W dniu 3 grudnia 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, której celem jest przede wszystkim usprawnienie systemu obrotu ziemią rolniczą.

Nowela ma ponadto ułatwić pozyskiwanie ziemi przez rolników indywidualnych oraz szybkie rozdysponowanie gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ustawa rozszerza także sposób podawania informacji o planowanej sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Będzie on dodatkowo ogłaszany w siedzibie właściwiej miejscowo izby rolniczej oraz właściwym miejscowo urzędzie gminy.

Zobacz: Umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA weszły w życie

Nowa definicja rolnika indywidualnego

Ustawa wprowadza również nowe określenie rolnika indywidualnego występujące w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Za rolnika indywidualnego będzie uważana osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkująca w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Zobacz: RPO w sprawie systemu ubezpieczenia rolników

Zmiana umowy dzierżawy

Nowela przewiduje także tryb umożliwiający zmianę obowiązującej umowy dzierżawy poprzez wyłączenie z przedmiotu dzierżawy 30% użytków rolnych będących jej przedmiotem. Na podstawie powołanego przepisu Agencja została zobowiązana w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy do przedstawienia dzierżawcom propozycji dokonania zmian umów dzierżawy, zawartych przed dniem jej wejścia w życie .

Dzierżawca z kolei może w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania propozycji zmiany umowy dzierżawy, propozycję przyjąć lub ją odrzucić. W przypadku akceptacji przez dzierżawcę zaproponowanych zmian, zostanie dokonana zmiana umowy dzierżawy. Dzierżawcy przysługiwać będzie prawo pierwszeństwa do zakupu pozostałej części nieruchomości.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

TK: Zakaz eksmisji na bruk niekonstytucyjny

TK: finansowanie składek KRUS niekonstytucyjne