Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej oraz ustawy o systemie oświaty. Nowe przepisy mają zapewnić większy zakres anonimowości informacji gromadzonych w SIO.

Ustawa o systemie informacji oświatowej weszła w życie 30 kwietnia 2012 r. Zgodnie z jej przepisami, system informacji oświatowej w nowym kształcie i pełnym wymiarze zacznie działać w kwietniu 2013 r., choć niektóre jego elementy zaczną funkcjonować już w sierpniu 2012 r. Jednak dotychczasowe prace związane z uruchamianiem SIO, rozpoczęte z początkiem lipca 2011 r., ujawniły konieczność dokonania wielu zmian.

Najważniejsza zmiana wprowadzona do projektu nowelizacji ustawy dotyczy zapewnienia większego zakresu anonimowości informacji gromadzonych w SIO.

Zgodnie z nowymi przepisami, do bazy danych SIO nie będą przekazywane informacje powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia korzystającego z zajęć psychologiczno-pedagogicznych organizowanych przez poradnię. Zostaną w niej umieszczone jedynie informacje o liczbie uczniów objętych tą pomocą.

Podobne zmiany dotyczyć będą informacji o wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne opiniach i orzeczeniach - nie będą one zawierać informacji identyfikacyjnych, a wyłącznie numer, datę i przyczynę wydania orzeczenia.

Zobacz: MEN: Europejskie kryteria w szkolnictwie zawodowym

Oznacza to, że informacje o pomocy psychologiczno-pedagogicznej zamieszczane w lokalnych bazach danych np. w bazach poradni, będą mieć formę spersonalizowaną, natomiast w bazie danych SIO będą funkcjonowały jedynie w postaci danych zbiorczych, niepowiązanych z danymi osobowymi.

Zgodnie z nowymi przepisami, szkoła lub placówka oświatowa do bazy danych SIO będzie przekazywać dane dotyczące opinii lub orzeczenia poradni wyłącznie wtedy, gdy rodzice ucznia, któremu poradnia wydała opinie, zdecydują się na objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju, kształceniem specjalnym lub zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi. W tym celu przedłożą dyrektorowi szkoły właściwy dokument tj. opinię lub orzeczenie, wydany przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Zobacz: Zmienione wydanie podręcznika nie częściej niż co trzy lata

Dyrektor szkoły po sprawdzeniu w bazie danych SIO, czy dokument taki został wydany i po pozytywnym wyniku weryfikacji, przekazuje do SIO informację o objęciu ucznia określonym rodzajem kształcenia specjalnego. Jest to konieczne ze względu na podział części oświatowej subwencji ogólnej.

Do projektu ustawy dodano przepis, na podstawie którego ma być prowadzona jedna lokalna baza danych SIO dla zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz dla szkół tam prowadzonych.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Podwyżki dla nauczycieli od września 2012 roku

MEN: Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych jest niedopuszczalne