Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku możliwości uczestniczenia osoby pokrzywdzonej przez komornika, w toczącym się przeciwko niemu postępowaniu dyscyplinarnym.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają wnioski dotyczące regulacji prawnych w przedmiocie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do osób wykonujących niektóre zawody prawnicze, między innymi komorników.

Rzecznik dostrzegł, że obecnie obowiązujące przepisy - a w szczególności ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2006 r., Nr 167, poz. 1191 z późń. zmian.) nie nadają pokrzywdzonemu, przymiotu strony w postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko temu komornikowi.

Zobacz: Dochodzenie zamiast postępowania dyscyplinarnego

W opinii RPO, pomimo, że dyscyplinarne skazanie nie jest warunkiem dochodzenia np. przez wierzyciela roszczeń odszkodowawczych przed sądem cywilnym to tego rodzaju orzeczenie stanowi znaczne ułatwienie dla strony, poszkodowanej niezgodnym z prawem działaniem funkcjonariusza publicznego.

Jak podkreśla RPO nie można też pominąć tego, iż przepisy regulujące postępowanie dyscyplinarne w stosunku np. do adwokatów, radców prawnych czy lekarzy, wyraźnie przyznają status strony osobom pokrzywdzonym działaniami osób wykonujących ww. zawody.

W ocenie Rzecznika, regulacja dotycząca postępowania dyscyplinarnego wobec komorników sądowych powinna zostać znowelizowana, w taki sposób, by umożliwić osobom pokrzywdzonym niezgodnym z prawem działaniem komornika uczestnictwo w postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko temu komornikowi.

Tego rodzaju zmiana ułatwiłaby pokrzywdzonemu ochronę jego praw, w szczególności dochodzenie roszczeń odszkodowawczych.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO w sprawie kosztów postępowań dyscyplinarnych adwokatów

Jawność postępowań dyscyplinarnych notariuszy