statystyki

Wyrok SO w Warszawie

27.09.2009, 07:04; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:18

Wyrokiem z 22 września 2009 roku sygn. akt VIII K 18/08 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krośnie za winnego dopuszczenia się 18 lipca 1946 roku w Odrzykoniu pow. krośnieński, woj. podkarpackie zabójstwa mężczyzny, do którego oddał z najbliższej odległości co najmniej dwa strzały z krótkiej broni palnej wiedząc, że jest on członkiem organizacji niepodległościowej.

Sąd uznał również oskarżonego za winnego dopuszczenia się 15 października 1946 r. w Krośnie woj. podkarpackie w czasie pełnienia służby w miejscowym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami, zbrodni komunistycznej polegającej na tym, że przekraczając swoje uprawnienia w celu wymuszenia na mężczyźnie pozbawionym wolności i przetrzymywanym w areszcie tego Urzędu – złożenia określonych wyjaśnień i przyznania się do stawianych mu zarzutów, znęcał się nad nim fizycznie i moralnie, wielokrotnie znieważając i obrażając słowami wulgarnymi powszechnie uważanymi za obraźliwe, zmuszając go do określonego zachowania, tj. zakładając maskę gazową z zatkanym pochłaniaczem oraz wielokrotnie bijąc. Uznając za winnego popełnienia tych czynów Sąd wymierzył mu za pierwszy z nich karę 8 lat pozbawienia wolności, zaś za drugi z nich karę 2 lat pozbawienia wolności. Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd zwolnił oskarżonego w całości od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych. Wyrok ten jest nieprawomocny.


Pozostało 7% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane