Obowiązek uczęszczania do szkoły obejmuje osoby, które nie ukończyły gimnazjum oraz mają mniej niż 18 lat. Rozporządzenie ułatwi realizację tego obowiązku osobom, które ukończyły 16 lat oraz mają opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokują ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży. Przepisy rozporządzenia umożliwiają bowiem takim osobom uczęszczanie do szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych.

Ponadto rozporządzenie zwiększa szanse na uzyskanie wykształcenia przez osoby, które ukończyły 16 lat i mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną, uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży. Osoby te będą mogły podjąć naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych.

Zobacz: RPO w sprawie statusu prawnego ucznia

Rozporządzenie uwzględnia także zmiany w kształceniu zawodowym, które rozpoczną się od 1 września 2012 r. - osoby niepełnoletnie, które ukończyły gimnazjum, mają skończone 15 lat, ale ze względów zdrowotnych lub spowodowanych sytuacją życiową nie mogą podjąć nauki w szkole ponadgimnazjalnej, zyskają możliwość wyboru innej ścieżki kształcenia. Będą one mogły realizować obowiązek nauki na kwalifikacyjnym kursie zawodowym.

Dotyczy to także osób niepełnoletnich przebywających w zakładzie karnym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich.

Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 września 2012 r.

PS/źródło:MEN

Zobacz także:

Egzamin eksternistyczny zawodowy potwierdzi pojedyncze kwalifikacje

MEN: Europejskie kryteria w szkolnictwie zawodowym