W dniu 15 września 2012 r. weszły w życie niektóre przepisy znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Celem nowych regulacji jest uszczelnienie systemu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków publicznych.

Nowe regulacje przewidują m.in. wzrost uprawnień kontrolnych Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ponadto nowelizacja ma umożliwić urealnienie wysokości wsparcia udzielanego pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne do ponoszonych przez nich kosztów pracy poprzez odmrożenie od 1 września 2012 roku najniższego wynagrodzenia jako podstawy wyliczania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zobacz: Zatrudnienie niepełnosprawnych w opinii NIK

Ustawa doprecyzowuje też zasady funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej oraz pracy chronionej. Dofinansowanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla zakładu, który zatrudnia osoby niepełnosprawne będzie przysługiwało dopiero wówczas, gdy wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego zostanie przekazane m.in. na rachunek bankowy lub wypłacone przekazem pocztowym. Wynagrodzenie będzie mogło być również przekazywane na rachunek niepełnosprawnego założony również w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej lub przekazywane bezpośrednio niepełnosprawnemu przez inne firmy zajmujące się doręczeniami.

Zobacz: Prawa osób niepełnosprawnych

Znowelizowane przepisy weszły w życie 15 września 2012 roku, z wyjątkiem przepisów doprecyzowujących, które podmioty będą zwolnione z wpłat na PFRON oraz wprowadzających wyjątek od zasady, że miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych, które wchodzą w życie w dniu 1 października 2012 r.

Z kolei przepisy dotyczące m.in. powoływania zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności wchodzą w życie dopiero od 1 grudnia 2012 r.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Prawa osób niepełnosprawnych lepiej chronione

RPO: Niepełnosprawni kandydaci na aplikacje prawnicze są dyskryminowani