Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ogranicza konkurencję na rynku wywozu i zagospodarowania odpadami komunalnymi – uważa FOR.

W opinii FOR głównym beneficjentem wprowadzanych zmian będą spółki komunalne kontrolowane przez gminy. Stracą natomiast przede wszystkim konsumenci oraz małe i młode firmy zajmujące się wywozem śmieci.

W dniu 1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadza zmiany w zakresie obowiązku wyboru firm zajmujących się odbiorem, transportem i zagospodarowaniem odpadami. Obowiązek ten zostanie przeniesiony z właścicieli nieruchomości na gminy. To gminy dokonają wyboru firm w formie przetargów. Miejsca, do których odpady będą przekazywane, zostaną wskazane również przez gminy.

W zamian za odbiór odpadów mieszkańcy zobowiązani będą do ponoszenia stałej opłaty na rzecz gminy tzw. ,,podatek śmieciowy”.

Zobacz :Europejscy prawnicy o ochronie środowiska

W opinii FOR wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, nowe mechanizmy na rynku odpadów rodzą ryzyko zwiększenia zjawiska nierównej konkurencji pomiędzy sektorem prywatnym, a publicznym.

Zaproponowany przez ustawodawcę system przetargów ma szereg wad, na które wielokrotnie zwracał uwagę między innymi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów- uważa FOR.

Zobacz: Penalizacja działań szkodliwych dla środowiska - nowelizacja kk

Przede wszystkim, niepokój budzi fakt, iż to gmina organizując przetarg zdecyduje, jakie przedsiębiorstwo będzie wywozić odpady komunalne. Rodzi to uzasadnione podejrzenie faworyzowania spółek komunalnych w procedurze dokonywania wyboru usługodawcy – podkreśla.

Zdaniem FOR dotychczasowa praktyka monopolistyczna gmin nie napawa optymizmem i nie należałoby spodziewać się, że jednostki samorządu terytorialnego będą działać na rzecz wyłonienia najlepszych podmiotów na rynku.

Po drugie, spółki gminne często zarządzają komunalnymi składowiskami odpadów. Fakt ten umożliwi im osiągnięcie lepszej pozycji przetargowej, ponieważ dzięki temu będą mogły oferować najniższą cenę odbioru i wywozu odpadów- dodaje.

Zobacz: Prawo wspólnotowe a przepisy o ochronie środowiska

Dla wielu małych firm zajmujących się wywozem odpadów nowelizacja ustawy oznaczać będzie bankructwo. Mechanizm ten skutkować będzie powstawaniem monopoli lokalnych, a tym samym brakiem rzeczywistej konkurencji w przypadku kolejnych przetargów - uważa FOR. Dotyczy to w szczególności małych gmin, gdzie będzie organizowany tylko jeden przetarg. Porażka w nim będzie oznaczała dla większości przedsiębiorstw eliminację z rynku. Dlatego przetargowy tryb wyboru podmiotu odpowiedzialnego za odbiór odpadów komunalnych powinien być dokonywany okresowo. Jak podkreśla FOR zamówienie nie powinno być udzielane na okres dłuższy niż 3 lata.

PS/źródło:FOR

Zobacz także:

Efektywność polskich sądów-raport

Proces prywatyzacyjny w Polsce- raport Fundacji FOR