Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 25 prac magisterskich z dziedzin prawa, politologii, administracji, teologii, dziennikarstwa, filozofii, amerykanistyki, zarządzania, pedagogiki i resocjalizacji. Konkurs wspierany był przez Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.
Prace zostały ocenione przez 11-osobową Komisję konkursową, której przewodniczyła prof. Ewa Łętowska. Eksperci z różnych dziedzin (skład komisji dostępny na stronie www.prawaczlowieka.pl/pracamagisterska) zajmujący się prawami człowieka, obradowali po przeczytaniu zgłoszonych prac w czasie dwóch posiedzeń Komisji. Prace zostały ponadto sprawdzone przy wykorzystaniu Internetowego Systemu Antyplagiatowego udostępnionego przez Plagiat.pl.
Po dogłębnej analizie Komisja konkursowa nie przyznała żadnej nagrody. Przypomnijmy, iż nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie stanowiło miesięczne stypendium na zagranicznej uczelni oraz publikacja zwycięskiej pracy magisterskiej. Komisja doceniła widoczny po lekturze prac wysiłek badawczy oraz zaangażowanie, z jakim uczestnicy konkursu opracowali wybrane przez siebie tematy. Uznała jednak, iż ze względu na pewne niedociągnięcia żadna ze zgłoszonych prac nie okazała się na tyle wybitna, ażeby zostać wyróżniona przewidzianymi w konkursie prestiżowymi nagrodami.
W swojej ocenie Komisja brała pod uwagę wybór tematu pracy, a w szczególności to, na ile praca prezentowała nowe, aktualne ujęcie danego zagadnienia, precyzję w dokonywanej analizie oraz umiejętność wykorzystywania źródeł, wartość informacyjno-naukową dla czytelnika pracy, wreszcie pomysłowość, dociekliwość i pasję badawczą, z jaką autorzy opracowali swoje tematy.
Stosując te kryteria Komisja konkursowa wyróżniła trzy najlepsze prace magisterskie (poniższa kolejność jest alfabetyczna):
Autorzy wyróżnionych prac mają możliwość opublikowania swoich prac w formie elektronicznej (e-book) na stronie internetowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Otrzymają także zestawy książek dotyczących praw człowieka od wydawnictwa Wolters Kluwer.
Mamy nadzieję, iż na kolejną drugą edycję konkursu wpłynie wiele, ciekawych i wartościowych prac a uczestnictwo w konkursie zachęci studentów do zajmowania się niejednokrotnie niełatwą, ale jakże istotną problematyką praw człowieka.
HFPC/AS