statystyki

Dyskryminacja kobiet na rynku pracy

02.04.2010, 06:52; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:19
Zakończyło się spotkanie ministrów Unii Europejskiej pod hasłem: "Równość kobiet i mężczyzn jako podstawa wzrostu i zatrudnienia".

- Za taką samą pracę należy się taka sama płaca - powiedziała Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak, podczas Nieformalnego Spotkania Ministrów ds. Równości UE, zorganizowanego przez Prezydencję Hiszpańską w dniach 25-26 marca w Valencii w Hiszpanii. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Równość kobiet i mężczyzn jako podstawa wzrostu i zatrudnienia". W przeddzień spotkania ministrowie omówili sytuację kobiet na rynku pracy. Zwrócili uwagę na dyskryminację kobiet na rynku pracy: bariery wejścia na rynek pracy wynikające z trudności pogodzenia roli matki i pracownicy, zjawisko tzw. szklanego sufitu, pauperyzacja zawodów sfeminizowanych. Zastanawiali się, jakie działania należy podjąć, aby zapewnić równy udział kobiet i mężczyzn w podziale obowiązków zawodowych i rodzinnych. Podczas spotkania ministrowie 27 krajów UE rozmawiali na temat równości kobiet i mężczyzn jako warunku wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Bibiana Aido, hiszpańska minister ds. równości płci, przypomniała na wstępie, że obecnie ponad 60 proc. kobiet kończy wyższe uczelnie, ale nie ma to bezpośredniego przełożenia na ich lepszą pozycję na rynku pracy – wskaźnik zatrudnienia kobiet ledwie przekroczył zakładany wskaźnik ze Strategii Lizbońskiej – 60 proc. Przypomniała również, że w UE być może ważniejszy od wzrostu gospodarczego jest kapitał ludzki. Kraje członkowskie powinny przemyśleć, czy stać je na marnowanie potencjału kobiet nieaktywnych zawodowo.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane