O zawetowanie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, apelują organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne.

Do apelu przyłączają się takie organizacje jak: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja e-Państwo, Stowarzyszenie 61 i inne organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne.

Sejm w trakcie prac nad nowelizacją uwzględnił część uwag organizacji pozarządowych i wypracował kompromisowy projekt nowelizacji. Jednak poprawka przyjęta przez Senat, w dniu 14 września 2011 r. stanowi powrót do wersji pierwotnej ustawy. Poprawka ta została przyjęta przez Sejm w dniu 16 września 2011 r. pomimo sprzeciwu wielu organizacji pozarządowych.

Zobacz: Dostęp do informacji publicznej a wolność słowa

Zdaniem organizacji niepokojący jest nie tylko tryb wprowadzenia poprawki, ale również jej uzasadnienie. „Ograniczenia dostępu do informacji publicznej wskazane w art. 61 ust. 3 Konstytucji RP wprowadzane ze względu na ważny interes gospodarczy państwa pociągają za sobą konieczność każdorazowego zbadania owego ważnego interesu gospodarczego i zasadności jego ograniczenia. Przyjęta poprawka do ustawy o dostępie do informacji publicznej wprowadza ogólny zakaz ujawniania informacji, który stoi w sprzeczności z wyżej wymienionymi gwarancjami.” – czytamy w oświadczeniu.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Wymiana informacji z organami ścigania w UE będzie łatwiejsza

Szykują się zmiany w dostępie do informacji publicznej