Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki Miejskiego Zakład Komunikacji w Zamościu dotyczące wysokości pobieranej od przewoźników opłaty za korzystanie z przystanków.

Do złamania prawa doszło na rynku zarządzania przystankami autobusowymi w Zamościu, których wyłącznym właścicielem są władze miasta.

Obowiązki związane z przewozem autobusami oraz utrzymaniem czystości przystanków wykonuje Miejski Zakład Komunikacji. Na podstawie upoważnienia miasta ma także prawo do zawierania umów z innymi przewoźnikami, udostępniania im przystanków oraz pobierania opłat za ich utrzymanie.

Zobacz: UOKiK ukarał gminę Trzyciąż za nadużywanie pozycji dominującej

Urząd ustalił, że MZK jako jedyny administrator wszystkich przystanków w Zamościu od 2007 roku pobierał wysoką opłatę od przewoźników bez względu na to jak często korzystali z przystanków. Zawyżone stawki pozwalały sfinansować MZK większość kosztów związanych z utrzymaniem przystanków. Taka opłata była zgodna z prawem, jednak powinna być adekwatna do m.in. częstotliwości używania przystanków.

Prezes UOKiK uznała, że MZK w Zamościu nadużyło pozycji dominującej i nałożyła na spółkę karę 53 062 zł. Przedsiębiorca zaprzestał stosowania kwestionowanej praktyki po tym, gdy w życie weszły przepisy określające maksymalne stawki za korzystanie z przystanków.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK ukarał Wodociągi Białostockie za nadużywanie pozycji dominującej

UOKiK wykrył zmowę na rynku farb i lakierów