Do UOKiK trafił wniosek Eurocash dotyczący zamiaru przejęcia ośmiu spółek należących do grupy kapitałowej, na czele której stoi Emperia Holding - Tradis, Detal Koncept, Euro Sklep, Partnerski Serwis Detaliczny, Lewiatan Zachód, Lewiatan Północ, Drogerie Koliber i Lewiatan Opole.

Eurocash zajmuje się hurtową sprzedażą produktów FMCG (ang. Fast Moving Consumer Goods – produkty szybko zbywalne, głównie codziennego użytku). Posiada ponad 130 hurtowni na terenie całego kraju. Stoi również na czele grupy kapitałowej, której spółki m.in. prowadzą działalność w zakresie hurtowej sprzedaży wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych oraz zarządzają siecią sklepów m.in. Delikatesy Centrum i Abc Sklepy po sąsiedzku.

Zobacz: UOKiK: Reklama nie może wprowadzać konsumentów w błąd

Przejmowani przedsiębiorcy należą do grupy kapitałowej Emperia Holding. Największym z nich jest Tradis, który prowadzi m.in. hurtową sprzedaż produktów codziennego użytku, za pośrednictwem ok. 60 hurtowni. Pozostałe spółki zajmują się detalicznym handlem FMCG –poprzez własne sklepy oraz zarządzając franczyzowymi i partnerskimi sieciami, takimi m.in. jak Lewiatan, Groszek czy Drogerie Koliber.

Podstawą zgłoszenia do UOKiK była umowa pomiędzy Eurocash i Emperia, podpisana 21 grudnia 2010 r. Z informacji przekazanych do Urzędu wynika, że transakcja wynika ze strategii rozwoju Eurocash, która zakłada rozwój sieci punktów sprzedaży. Ma to pozwolić na skuteczniejsze konkurowanie z sieciami detalicznymi oraz na rynku hurtowego handlu.

Zobacz: UOKiK: Możliwości dochodzenia roszczeń nie uzależnia się od spisania protokołu szkody

Analiza przeprowadzona przez Urząd wykazała, że planowana transakcja doprowadziłaby do naruszenia konkurencji na 20 lokalnych rynkach hurtowej sprzedaży produktów FMCG poprzez hurtownie niewyspecjalizowane. Prezes UOKiK uznała jednak, że możliwe będzie nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie zniweluje antykonkurencyjne skutki transakcji. Eurocash będzie musiał w ciągu 12 miesięcy od dnia zrealizowania transakcji wyzbyć się wszelkich praw do 12 hurtowni – w Białej Podlaskiej, Brodnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Kopytowie, Kraśniku, Łomży, Ostrowcu Świętokrzyskim, Płocku, Płońsku, Rykach, Suwałkach i Zamościu.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK wykrył kolejne nadużycia na rynkach lokalnych

UOKiK nałożył kary na sklepy internetowe