Senat zdecydował, że dzień 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Tak więc jeżeli ustawę podpisze prezydent wejdzie ona w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. Poza ustanowieniem święta Trzech Król dniem wolnym od pracy ustawa wprowadza także zmiany do Kodeksu Pracy.

Nowelizacja zakłada, że od 1 stycznia pracownik nie będzie mógł odebrać dnia wolnego za święto przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy. Ma to wyrównać straty w gospodarce jakie wiązałyby się z dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją. Chodzi o art. 66 ust. 2, gwarantujący pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. Pracownicy, których dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy przypadnie w święta, w praktyce będą musieli odpracowywać dzień świąteczny.

W myśl ustawy pracownikom zatrudnionym na tych samych stanowiskach i za takie samo wynagrodzenie może przysługiwać różna liczba dni wolnych od pracy. Może to prowadzić do sytuacji, gdzie to pracodawca ustalając grafik będzie decydował o dniach wolnych pracownika. Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli przepisy te wejdą w życie to mogą zostać uznane za niekonstytucyjne.

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego pracownik nie ma obowiązku odpracowywania dnia świątecznego. Zdaniem OPZZ natomiast ustawa jest pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce.

Ponieważ przepisy Kodeksu Pracy dotyczące czasu pracy i wynagrodzenia się nie zmieniają, wejście w życie ustawy spowoduje powstanie wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Ewelina Koryńska

Zobacz także:

Reform wymiaru sprawiedliwości ciąg dalszy