W opinii GIODO należy zachować dużą ostrożność w odniesieniu do zmiany przepisów regulujących zasady udostępniania dokumentacji medycznej.

Obowiązujące przepisy prawa regulujące zasady udostępniania dokumentacji medycznej przewidują, że dokumentację tę udostępnia się pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie przez niego upoważnionej. Gdy takiego upoważnienia nie ma, pojawia się problem gdyż placówka medyczna nie może udzielić informacji np. o stanie zdrowia osoby, która straciła przytomność.
Zdaniem GIODO sporządzenie upoważnienia określającego, kto może mieć dostęp do naszej dokumentacji medycznej, nie jest trudne, a może stanowić ułatwienie dla naszych bliskich i dla lekarzy.
Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski zaleca jednak dużą ostrożność w odniesieniu do zmiany przepisów. Swoją opinię uzasadnia m.in. tym, że różne bywają wzajemne relacje między członkami rodziny, a niekiedy w bardzo bliskich związkach pozostajemy z osobami, które członkami rodziny formalnie nie są. Czasem zaś po prostu nie chcemy, by ktokolwiek wiedział, na co chorowaliśmy lub chorujemy i mamy do tego prawo.
Problematykę dostępu osób bliskich do dokumentacji medycznej w niedawnym swoim wystąpieniu do GIODO podjęła Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wątpliwości Rzecznika dotyczyły przede wszystkim sytuacji, w której pacjent został umieszczony w szpitalu w stanie wykluczającym możliwość złożenia stosownego oświadczenia woli w zakresie upoważnienia do dostępu do dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji, jak zauważa RPO po śmierci pacjenta, obowiązujące przepisy prawa wykluczają co do zasady możliwość udostępnienia osobom bliskim zmarłego dokumentacji medycznej, także wówczas, gdy osobom bliskim wgląd w ową dokumentację jest niezbędny w celu realizacji własnych praw podmiotowych związanych ze śmiercią pacjenta.
Rzecznik w swoim wystąpieniu zapytywała czy w powyższym kontekście wystarczającą podstawę do udostępnienia danych o stanie zdrowia osobom, którym przysługują roszczenia określone w art. 446 k. c. może stanowić art. 27 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.). Przewiduje on, że dopuszczalne jest przetwarzanie danych o stanie zdrowia, jeżeli dane te są niezbędne do dochodzenia praw przed sądem.

Pisaliśmy o tym : RPO w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej

Przedmiotowa problematyka budzi jednak wiele kontrowersji dlatego możemy z pewnością spodziewać szerokiej dyskusji na jej temat.

Paulina Szewioła

źródło:RPO/GIODO

Zobacz także:

RPO w obronie praw spółdzielców