statystyki

RPO: Niepełnosprawni kandydaci na aplikacje prawnicze są dyskryminowani

03.09.2012, 15:01; Aktualizacja: 03.09.2012, 15:38
Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że osoby z niepełnosprawnościami mają problemy z wykazaniem swojej wiedzy podczas egzaminów na aplikacje prawnicze czy na tłumaczy przysięgłych. Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia takich rozwiązań prawnych, aby niepełnosprawność nie wpływała na wynik egzaminu i pozwalała wszystkim na równy dostęp do wybranego zawodu.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich  zwróciła się osoba z niepełnosprawnością podnosząc problem faktycznej dyskryminacji wynikającej z braku regulacji umożliwiających dostosowanie formy egzaminu radcowskiego do jej indywidualnych potrzeb. Jednak, jak podkreśla RPO, zagadnienie to należy rozpatrywać w kontekście wszystkich egzaminów zarówno wstępnych, jak i kończących aplikację ogólną, adwokacką radcowską i notarialną, w których nie przewidziano rozwiązań dostosowujących ich formę do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Rozwiązania takie nie są również przewidziane podczas egzaminów na tłumaczy przysięgłych.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane