W dniu 24 lutego Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu postępowania karnego, która przewiduje zastosowanie instytucji tzw. odwołania poziomego wobec orzeczenia sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

Odwołanie poziome

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, która zmierza do dostosowania prawa do wskazań zawartych w postanowieniu sygnalizacyjnym Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 listopada 2009 r., w którym Trybunał uznał, że każde orzeczenie sądu o tymczasowym aresztowaniu rodzi prawo oskarżonego do odwołania się do sądu wyższej instancji albo co najmniej do innego składu tego samego sądu. Zaproponowana w ustawie zmiana przewiduje właśnie zastosowanie w tym przypadku tzw. odwołania poziomego czyli zażalenia do innego, równorzędnego składu sądu odwoławczego.

Rozwój szkolnictwa wyższego na poziomie międzynarodowym

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 stycznia 2011 r. o ratyfikacji Porozumienia w sprawie Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej „CEPUS III”, podpisanego w Budvie dnia 25 marca 2010 r. Celem Programu CEEPUS jest rozwijanie współpracy między szkołami wyższymi krajów będących stronami Porozumienia m.in. poprzez przyznawanie stypendiów na staże krótkoterminowe, studia semestralne i praktyki oraz prowadzenie seminariów doskonalących, kursów językowych i specjalistycznych. Program CEEPUS III oprócz realizacji tych podstawowych założeń umożliwiał będzie również realizację projektów badawczych lub innych przedsięwzięć naukowych.

Polskie sądy uwzględnią orzeczenia wydane w państwach UE

Ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy, umożliwi polskim sądom uwzględnienie w postępowaniu karnym orzeczeń skazujących wydanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej w związku z popełnieniem przez sprawcę przestępstwa. Ponadto ustawa umożliwi sądom polskim orzekającym w przedmiocie wykonania europejskiego nakazu aresztowania nie tylko określenie kwalifikacji prawnej czynu według prawa polskiego, ale również, w pewnych sytuacjach, wymiaru kary podlegającej wykonaniu.
Obsadzanie miejsc w Parlamencie Europejskim
Ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o ratyfikacji Protokołu zmieniającego protokół w sprawie postanowień przejściowych, dołączony do Traktatu o Unii Europejskiej do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, sporządzonego w Brukseli dnia 23 czerwca 2010 r. Ustawa ma na celu ratyfikację Protokołu zwiększającego na czas kadencji Parlamentu Europejskiego 2009-2014 o 18 liczbę miejsc dla 12 państw członkowskich (w tym o 1 dla Polski) zgodnie z Traktatem z Lizbony. Protokół umożliwia ponadto tymczasowe, w kadencji 2009-2014, przekroczenie liczby posłów wybranych w Niemczech (96 miejsc dla Niemiec, a w wyborach z czerwca 2009 r. wybranych 99) oraz precyzuje zasady obsadzania nowych miejsc w PE przez 12 państw członkowskich.
Prezydent podpisał również ustawę z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, która ma na celu objęcie przewozów osób pojazdami samochodowymi wykonywanych na podstawie licencji nietaksówkowej regulacjami właściwymi dla taksówek.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Prezydent podpisał ustawę wspierającą instytucje finansowe

Ustawa żłobkowa podpisana przez prezydenta