statystyki

Wizyta MS Federacji Rosyjskiej

31.05.2010, 05:45; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:20
W dniu 3 czerwca 2010 roku Minister Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksander Konowałow przyjedzie na dwudniową wizytę do Polski.

W trakcie pierwszej od 15 lat wizyty rosyjskiego Ministra Sprawiedliwości podpisane zostanie m.in. Memorandum o współpracy prawnej Ministerstw Sprawiedliwości RP i Polski. Planowane spotkanie będą pierwszymi rozmowami na tym szczeblu od połowy lat 90. Dotyczyć będą także dwóch kolejnych polsko – rosyjskich umów. Pierwszej - o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania europejskich konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych. Dokument ten dotyczy m.in. możliwość powoływania polsko – rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Dzięki niemu w przyszłości możliwe będzie prowadzenie wspólnych polsko-rosyjskich śledztw prokuratorskich bez wysyłania wniosków o pomoc prawną. Polscy prokuratorzy będą mogli brać udział w czynnościach rosyjskich prokuratorów z wykorzystaniem wideokonferencji, bez konieczności wizyty w Rosji. Druga umowa dotyczy decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i przyczyni się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu. Aktualnie wszystkie wnioski z sądów trafiają najpierw do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie, które wniosek rozpatruje i dopiero potem przesyła go do właściwego sądu. W konsekwencji przedsiębiorcy mają często trudności w dochodzeniu swoich praw na skutek przewlekłości procedury. Proponowane zmiany umożliwią bezpośrednie przekazywanie wniosków np. o doręczenie dokumentów lub przekazanie dowodów do właściwych miejscowo rosyjskich sądów. Dotyczyć to także będzie spraw rodzinnych, w tym alimentacyjnych.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane