Wchodzi w życie ustawa z 8 kwietnia 2010 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jedynie art. 1 pkt 6, który zacznie obowiązywać po upływie dwóch lat od ogłoszenia, tj. 15 maja 1012 r.

Nowelizacja nakłada zakaz palenia w przychodniach, szpitalach, sanatoriach i w pomieszczeniach wszelkich innych obiektów, w których udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej.

Nie będzie też dozwolone palenie w szkołach, na terenie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, na uczelniach, w zakładach pracy, w pomieszczeniach publicznych obiektów kultury i wypoczynku, w lokalach w restauracjach, barach i lokalach rozrywkowych, autobusach, tramwajach pociągach i na dworcach, na przystankach komunikacji publicznej, w pomieszczeniach obiektów sportowych, w ogólnodostępnych miejscach zabaw dzieci ani w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Właściciele i zarządzający miejscami, w których będzie obowiązywał zakaz palenia będą musieli umieścić w widocznych miejscach stosowne informacje, przy czym zarówno właściciel, jaki zarządzający będzie mógł wyłączyć z ogólnego zakazu indywidualne pokoje służące za mieszkania.

W domach pomocy społecznej i domach starców, w hotelach, na dworcach i lotniskach, na uczelniach, w zakładach pracy czy w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych będzie można wyznaczyć palarnie.

Niedopuszczalne będzie sprzedawanie papierosów i innych tytoni w sklepach samoobsługowych, z wyjątkiem wolnocłowych. Będzie również zabronione eksponowanie w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych.

PS