BCC popiera koncepcję Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącą ograniczenia przepisów karnych w prawie gospodarczym. Prawo karne powinno być środkiem ostatecznym, a nie odpowiedzią na wystąpienie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej - uważają przedsiębiorcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza uporządkować przepisy karne w prawie gospodarczym. Chodzi o to, aby karalne były te zachowania, które są regulowane przez przepisy kodeksu karnego. W opinii BCC tam gdzie nie jest to konieczne, należy stosować szybsze i skuteczniejsze sankcje administracyjne.

Polska bije rekord w Europie pod względem liczby przepisów karnych dotyczących działalności gospodarczej- podkreśla BCC. W obowiązującym systemie prawnym niemal każda ustawa „gospodarcza” zawiera przepisy karne, co czyni ją ustawą karną. W rezultacie, wskazanych karnych ustaw w obrocie gospodarczym jest już blisko 60 - zauważa BCC.

W większości ustaw szczególnych regulujących aspekty prowadzenia działalności gospodarczej są opisane przestępstwa lub wykroczenia. W innych państwach wystarczające są ogólne przepisy karne. Z kolei polski ustawodawca lawinowo mnoży pozakodeksowe przepisy karne gospodarcze, co zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu- ocenia BCC.

Zobacz: Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają unijną reformę przepisów dotyczących danych osobowych

Ich obecna liczba, która zresztą od kilkunastu lat sukcesywnie wzrasta, obejmuje obecnie już ponad 300 rodzajów przestępstw. Jednocześnie przy tak dużej liczbie przepisów liczba skazań lub postępowań za te przestępstwa jest praktycznie na poziomie zerowym. Argument więc, że przepisy te zachowują wartość prewencyjną jest mocno na wyrost - uważa BCC.

Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje uwagi zgłoszone m.in. przez BCC do projektu założeń, kolejna tura konsultacji planowana jest w drugiej połowie maja.

Zobacz także:

BCC popiera działania deregulacyjne

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC