Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające kwotową waloryzację emerytur i rent. Zdaniem BCC, jeżeli TK uzna nowelizację za niezgodną z konstytucją konieczne będzie wypłacenie wyrównania, które może budżet słono kosztować.

Według RPO przyjęta formuła waloryzacji jest niezgodna z konstytucyjnymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej, ponieważ skutkuje obniżeniem realnej wartości wszystkich świadczeń powyżej ok. 1,5 tys. zł.

Zobacz: Sondaż BCC: Jak przedsiębiorcy odkładają na swoją emeryturę?

Zdaniem BCC wprowadzony mechanizm waloryzacji kwotowej faworyzuje osoby pobierające minimalne i niskie świadczenia, a karze tych, którzy wpłacają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych więcej. BCC już uprzednio wskazywał, że odpowiedzią na problemy budżetowe w czasach kryzysu może być ograniczenie waloryzacji np. tylko do wskaźnika inflacji czyli tak, aby zachować realną siłę nabywczą wypracowanych przez obywateli świadczeń.

Zobacz : BCC: Krótszy wiek emerytalny matek to niższa emerytura

W opinii BCC tak sformułowana propozycja nadal gwarantowałaby zachowanie wartości świadczenia w relacji do spadku siły nabywczej pieniądza i nie łamałaby – w przeciwieństwie do waloryzacji kwotowej – zależności między wartością wpłaconych przez ubezpieczonego składek, a wysokością należnego mu świadczenia. Tym samym byłaby zgodna z zasadami sprawiedliwości społecznej, wyrażonymi w zapisach Konstytucji - uważa BCC.

Zobacz: BCC: Praca i emerytura tylko po 60-tce

Jeżeli sędziowie TK uznają nowelizację ustawy za niezgodną z konstytucją, budżet państwa będzie musiał wypłacić emerytom i rencistom, którzy nie otrzymali podwyżki świadczeń w wysokości pokrywającej inflację, wyrównanie które będzie budżet słono kosztować - alarmuje BCC.

PS/źródło:BCC

Zobacz także:

BCC dostrzega potrzebę stanowienia dobrego prawa

BCC: Potrzebna reforma finansów publicznych