statystyki

Sąd administracyjny o ochronie danych osobowych klientów firm ubezpieczeniowych

21.09.2008, 07:07; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
Helsińska Fundacja Praw Człowieka donosi, że przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie toczy się obecnie sprawa o dużej doniosłości dla ochrony danych osobowych uzyskiwanych przez różne podmioty bez zgody uprawnionych lub przy okazji prowadzenia procedur rekrutacyjnych (na przykład w formie tzw. testów psychometrycznych).

Zdaniem Fundacji, rozstrzygnięcie tej sprawy pozwoli odpowiedzieć na pytania zasadnicze dla ochrony danych osobowych, mianowicie: W jakim zakresie dopuszczalne jest przetwarzanie danych osobowych bez zgody uprawnionych, w zakresie marketingu bezpośredniego firmy? Jest to szczególnie istotne w ocenie działalności instytucji finansowych, które w ramach swojej działalności zajmują się pośrednictwem usług innych instytucji (problem polega zatem na tym, jak w odniesieniu do takich instytucji interpretować wymóg „własności” usług). Prawnicy Fundacji podkreślają, że sąd udzieli także odpowiedzi czy dopuszczalne jest pozyskiwanie szczegółowych danych osobowych kandydatów do pracy, wykraczających poza dane wskazane w art. 22 1 kodeksu pracy oraz w innych obowiązujących przepisach prawa pracy, za pomocą testów psychometrycznych, nawet za zgodą kandydatów? Rozstrzygnięcie tego zagadnienia będzie miało ogromne znaczenie w związku z dyskusyjną interpretacją art. 221 k.p. co do tego, jakie konkretnie dane mogą być przekazywane potencjalnemu pracodawcy przez kandydatów do pracy w ramach rekrutacji (tj. czy – jak twierdzi GIODO - art. 22 1 kodeksu pracy zawiera zamknięty katalog danych osobowych, których podania od kandydata może żądać pracodawca).


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane