statystyki

Debata laureatów Nagrody imienia Sacharowa.

27.12.2008, 06:56; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:15
W Strasburgu odbyły się obchody dwudziestej rocznicy Nagrody imienia Sacharowa, przyznawanej za działalność na rzecz wolności myśli. Szesnastu laureatów z poprzednich lat zebrało się by wymienić opinie na temat sytuacji w dziedzinie praw człowieka na świecie.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering stwierdził, iż jest orędownikiem powołania "sieci Sacharowa", która ułatwi laureatom kontakty oraz pozwoli na współpracę i okazanie wzajemnej solidarności. W obecności wdowy po Andrieju Sacharowie, pani Eleny Bonner, laureaci dzielili się poglądami na temat nagrody i rozmawiali o zmianach, jakie może ona przynieść w dziedzinie praw człowieka. Leyla Zana, kurdyjska polityk z Północnego Kurdystanu otrzymała nagrodę w 1995 roku, jako pierwsza Kurdyjka zasiadająca w tureckim parlamencie. Dziś koło kurdyjskie liczy 22 posłów: "Myślę, że ta nagroda dodała odwagi wielu ludziom, zwłaszcza wśród Kurdów", powiedziała Leyla Zana. "Nie mam domu. Jestem wszędzie bezdomna", wyznała Taslima Nasrin, bengalska pisarka feministyczna, wydalona z Indii i Bangladeszu. Jednak Nagroda imienia Sacharowa daje mi siłę do siłę walki w tak trudnej sytuacji." Pieniądze z Nagrody laureaci przeznaczają na poczet swojej działalności. Hauwa Ibrahim z Nigerii, prawniczka broniąca praw człowieka, wykorzystała przyznane jej 50.000 euro, by wysłać ponad setkę dzieci z powrotem do szkoły. Matki z Plaza de Mayo (Las Madres de la Plaza de Mayo) argentyńska organizacja działaczy praw człowieka wykorzystała pieniądze do otwarcia księgarni, kawiarni politycznej i uniwersytetu, gdzie studiuje obecnie ponad 2400 studentów. Olivier Basille organizacji Reporterzy bez Granic uważa, że Nagrodę trzeba jeszcze bardziej rozpropagować na świecie. "Musimy stworzyć sieć laureatów, poprawić współpracę z mediami, stworzyć blogi i wysyłać laureatów poza ich rodzinne kraje, by tam głosili swoje przesłanie."


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane