Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w Poznaniu podjęło uchwałę w sprawie projektu zmian w prawie o ustroju sadów powszechnych.

W swojej uchwale Zebranie SSP „Iustitia” pozytywnie ocenia zamiar modyfikacji organizacji wymiaru sprawiedliwości. Jej zdaniem aktualnie funkcjonujący model jest wadliwy i jest jedną z istotnych przyczyn nie do końca efektywnego funkcjonowania sądownictwa.

„Akceptujemy kierunek zmian, zmierzający ku temu, aby zwiększyć udział sędziów sądów rejonowych w samorządzie sędziowskim. Zauważamy jednak, że sędziowie sądów rejonowych nawet w nowym modelu samorządu będą niedostatecznie reprezentowani. Każdy sędzia powinien mieć równy głos, niezależnie od szczebla sądu. Zwiększyć należy również uprawnienia samorządu, chociażby poprzez to, aby Minister Sprawiedliwości był związany kandydaturami przedstawionymi przez sędziów i musiał dokonać wyboru z dwóch przedstawionych kandydatów. „-czytamy daje w uchwale.

W zakresie nadzoru administracyjnego postulują całkowitą zmianę w tym zakresie i powierzenie całości nadzoru administracyjnego Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego. Dotychczasowy sposób nadzoru oceniany jest negatywnie.

Krytycznie oceniana jest projektowaną regulację, dotyczącą okresowych ocen sędziów, gdyż spowoduje ona istotne zwiększenie liczby sędziów funkcyjnych, których liczba już obecnie według Ministerstwa Sprawiedliwości jest zbyt duża.

Przedstawiony do konsultacji projekt nie uwzględnia od dawna zgłaszanych postulatów środowiska w sprawie określenia maksymalnego czasu pracy, a nadto postulatu równomiernego obciążenia pracą. Projekt ten również nie uwzględnia postulatu środowiska sędziów, odnośnie wprowadzenia instytucji odwołania się od uwagi udzielonej w trybie art. 40 usp, która istotnie wpływa na uprawnienia sędziów.

Iustitia decydowanie negatywnie ocenia to, że nadal nie wprowadzono jasnych kryteriów awansu, pomimo iż potrzeba takich uregulowań również jest deklarowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

SSP/AS

Zobacz także:

Komunikacja sądów z obywatelami

Nowy serwis specjalnie dla prawników