Sąd Arbitrażowy Lewiatan zorganizował, pierwszy w Polsce, konkurs dla aplikantów adwokackich i radcowskich oparty na symulacjach rozpraw arbitrażowych. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodych prawników.

Do Sądu zgłosiło się ponad 120 drużyn z całej Polski. Pierwszy etap konkursu polegający na pisaniu pozwów już się rozpoczął, a finałowa rozgrywka będąca symulacją rozpraw przed Sądem Arbitrażowym Lewiatan odbędzie się 31 maja 2012 roku podczas corocznego Pikniku Arbitrażowego organizowanego przez Sąd Arbitrażowy Lewiatan. Główną nagrodą będzie uczestnictwo w Vienna Arbitration Days 2013.

KAL należy do kategorii tzw. moot courts, popularnych w krajach anglosaskich konkursów opartych na symulacjach postępowań sądowych oraz arbitrażowych, prowadzonych w fikcyjnych stanach faktycznych.

Zobacz: Prokurator Generalny do aplikantów: Wykorzystajcie każdą możliwość do zdobywania wiedzy praktycznej

Uczestnicy wcielają się w role pełnomocników procesowych stron, opracowują strategię prowadzenia sprawy, przygotowują pisma procesowe oraz reprezentują strony podczas symulowanych rozpraw. Wieloletnia tradycja moot courts pokazuje, że taka forma edukacji prawniczej przynosi znakomite efekty. Inspiracją dla stworzenia konkursu był sukces Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, największego na świecie konkursu typu moot court adresowanego do studentów prawa, a poświęconego tematyce międzynarodowego arbitrażu handlowego.

Zobacz: NRA przeciwna planom skrócenia aplikacji

Tego rodzaju konkursy organizowane są w wielu krajach, ale w Polsce w zasadzie są nieobecne. O tym jak bardzo środowisko młodych prawników czekało na taką inicjatywę świadczy ilość uczestników. Do pierwszej edycji konkursu zgłosiło się ponad trzystu aplikantów z całej Polski. Niemal wszystkie Okręgi Rad Adwokackich i Izb Radców Prawnych mają w Konkursie Arbitrażowym Lewiatana swoje drużyny. Ponad 120 zespołów złożonych z młodych prawników z całej Polski, świadczy o tym, że idea arbitrażu ma w Polsce przyszłość - oceniają organizatorzy.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Mec. Maciej Bobrowicz i Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Mec. Andrzej Zwara.

Zobacz także:

Konkurs dla aplikantów radcowskich OIRP w Poznaniu

Turniej Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów - XVIII edycja