statystyki

Programy komputerowe a prawo patentowe i autorskie

09.02.2009, 06:13; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
„Programy komputerowe a prawo patentowe i autorskie" - to tytuł konferencji, zorganizowanej przez Urząd Patentowy RP wspólnie z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji  pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów,  Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. Konferencja odbędzie sie 20 lutego 2009 roku.

Celem konferencji jest analiza dotychczasowego funkcjonowania ochrony programów komputerowych w polskim i europejskim systemie ochrony własności intelektualnej. Problematyka ochrony prawnej oprogramowania komputerowego wywołuje obecnie coraz większe kontrowersje w dziedzinie interpretacji prawa patentowego i praktycznego stosowania przepisów obowiązujących w różnych krajach. Ustawy patentowe z reguły wykluczają możliwość udzielania ochrony patentowej na programy komputerowe. W Polsce kwestia ta została unormowana na gruncie prawa autorskiego, w którym zawarto szczególną regulację dotycząca programów komputerowych będących utworami. Często jednak formułowane są opinie, że prawo autorskie, które chroni jedynie sposób wyrażenia, nie zaś idee czy pomysły – nie w pełni zaspokaja słuszne interesy twórców programów komputerowych. Urzędy patentowe dostrzegają także narastające zjawisko zgłoszeń do ochrony rozwiązań związanych z informatyką, które w znacznej mierze nie mają charakteru technicznego, zatem nie są wynalazkami w rozumieniu przepisów prawa patentowego.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane