statystyki

Ochrona kompensacyjna dla ofiar wszystkich przestępstw

15.01.2009, 07:34; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:15
Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych. Podstawowa zmiana polega na objęciu ochroną kompensacyjną wszystkich ofiar przestępstw – umyślnych i nieumyślnych.


Dotychczas ofiary przestępstw nieumyślnych nie miały możliwości dochodzenia kompensaty. W efekcie zlikwidowany zostanie dotychczasowy podział na ofiary przestępstw umyślnych i nieumyślnych, a także ofiary przestępstw umyślnych z użyciem przemocy lub bez jej użycia. Według nowych przepisów, orzekaniem w sprawach o kompensatę ma się zajmować sąd rejonowy, właściwy dla miejsca zamieszkania ofiary. Dotychczas był to sąd z okręgu, w którym popełniono przestępstwo. Takie rozwiązanie powinno ułatwić ubieganie się o przyznanie świadczenia. Zaproponowano rozszerzenie uprawnień referendarzy sądowych o prowadzenie spraw z zakresu postępowania kompensacyjnego. Ma to przyspieszyć i odformalizować te postępowania. Na orzeczenie referendarza będzie przysługiwać skarga do sądu. Projekt nowelizacji przewiduje, że wniosek o kompensatę będzie mógł złożyć prokurator, jeśli nie będzie mogła tego zrobić samodzielnie ofiara przestępstwa. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy np. ofiara przestępstwa jest osobą niepełnosprawną lub doznała ciężkiego rozstroju zdrowia.


Pozostało jeszcze 5% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane