Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przekonała posłów do ostrożnego podejścia w uregulowaniu zaprzestania działalności gospodarczej i porzucenia zakładu pracy przez pracodawców.





Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zmiany te dotyczą umożliwienia wypłaty wynagrodzeń pracownikom w sytuacji zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i porzucenia zakładu pracy przez pracodawcę.
Lewiatan dostrzega konieczność uregulowania tej kwestii. Obawy Lewiatanu budzi zbyt krótki, jednomiesięczny termin faktycznego zaprzestania działalności gospodarczej, po którym pracownicy mogliby korzystać z zapisów ustawy.
W dzisiejszej gospodarce bowiem może się zdarzać, że pracodawca nieco dłużej musi czekać na zamówienia od kontrahentów, co nie oznacza, że zaraz miałby zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zatem termin ustawowy byłby zbyt krótki mogłoby to zaszkodzić pracodawcom w przejściowych trudnościach, oczekujących na zamówienie np. 32 dni.
Z tego względu Konfederacja zwraca uwagę posłom na konieczność wydłużenia tego terminu.




PKPP Lewiatan/AS

Zobacz także:

Komornicy w opinii Lewiatan