W dniu 31 marca 2011 r. Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej podjął uchwałę, w przedmiocie przysługujących osobom poszkodowanym roszczeń w związku z błędnymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004 roku.

Sąd Najwyższy uznał, iż osobom poszkodowanym wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004 roku, których nieważność lub wydanie z naruszeniem prawa stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie nieobowiązujący już dziś art. 160 kodeksu postępowania administracyjnego.

W związku z powyższym osoby te mogą wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko Skarbowi Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale wydanej w pełnym składzie Izby Cywilnej.

Uchwała pełnego składu Izby Cywilnej z dnia 31 marca 2011 r. (sygn. akt III CZP 112/10)

1. Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed dniem 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem art. 156 § 1 k.p.a. stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie art. 160 § 1, 2, 3 i 6 k.p.a.

2. Jeżeli ostateczna wadliwa decyzja administracyjna została wydana przed dniem wejścia w życie Konstytucji, odszkodowanie przysługujące na podstawie art. 160 § 1 k.p.a. nie obejmuje korzyści utraconych wskutek jej wydania, choćby ich utrata nastąpiła po wejściu w życie Konstytucji.

PS/źródło:SN

Zobacz także:

SN: Postępowanie lustracyjne wobec prokuratora bez uchylania immunitetu

SN: Pogląd sędziego na sprawę przed wydaniem orzeczenia podstawą wyłączenia