Aż 50 artykułów poświęconych polityce konkurencji w Unii Europejskiej , w tym ważnym sprawom podejmowanym przez krajowe organy antymonopolowe zawiera kolejny numer ECN Brief. Ten bezpłatny magazyn informacyjny Europejskiej Sieci Konkurencji jest już dostępny on-line.

Biuletyn przygotowywany jest przez Komisję Europejską na podstawie materiałów opracowywanych przez członków Europejskiej Sieci Konkurencji (ECN - ang. European Competition Network). Artykuły dotyczące praktyk ograniczających konkurencję zamieszczone w drugim wydaniu pisma dotyczą okresu od grudnia 2009 do marca 2010. Kolejny numer ECN Brief ukaże się w połowie czerwca 2010. Zainteresowani czytelnicy mogą dokonać bezpłatnej subskrypcji pisma.

Anglojęzyczny biuletyn podzielony jest na pięć części. Pierwsza część obejmuje decyzje urzędów antymonopolowych oraz wyroki sądów w sprawach praktyk ograniczających konkurencję. Druga część dotyczy najnowszych zmian legislacyjnych. Trzecia część omawia między innymi wydarzenia w zakresie prawa antymonopolowego. Czwarta część zawiera informacje o poszczególnych urzędach, piąta natomiast statystyki prowadzonych spraw. Celem pisma jest zwiększenie transparentności działań Europejskiej Sieci Konkurencji, promocja prawa konkurencji, a także rozpowszechnianie informacji dotyczących praktyki decyzyjnej poszczególnych organów. Bieżące wydanie pisma zawiera wiele artykułów, które odnoszą się do orzeczeń, i inicjatyw pośrednio poświęconym konsumentom. To dowodzi, że w istocie ostatecznym celem prawa konkurencji jest dbałość o interesy nieprofesjonalnych uczestników rynku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od samego początku był aktywnie zaangażowany w redakcję pisma. Polski wkład obejmuje między innymi postanowienie Sądu Najwyższego o przedłożeniu Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych dotyczących interpretacji artykułu 5 Rozporządzenia Rady Nr 1/2003, a także Raport Energetyczny wydany przez UOKiK, czy jubileuszową konferencję organizowaną przez UOKiK w Warszawie 27 maja 2010 dla uczczenia dwudziestej rocznicy powstania Urzędu.

UOKiK reprezentuje Polskę w Europejskiej Sieci Konkurencji istniejącej od 1 maja 2004 roku na podstawie Rozporządzenia Rady Nr 1/2003 . W jej skład wchodzą urzędy antymonopolowe państw członkowskich oraz Komisja Europejska. Działania Europejskiej Sieci Konkurencji służą wzmocnieniu współpracy między europejskimi organami antymonopolowymi, wymianie informacji oraz dzieleniu się doświadczeniami w zwalczaniu praktyk ograniczających konkurencję. Ramy współpracy w ECN określa ponadto Obwieszczenie Komisji w sprawie współpracy w ramach sieci urzędów antymonopolowych.

UOKiK/AS