statystyki

Zmiana imienia i nazwiska

10.07.2008, 11:00; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:13
Z ważnych powodów będzie można dokonać zmiany zarówno nazwiska noszonego obecnie, jak i nazwiska rodowego. Wniosek w tej sprawie będzie można złożyć drogą korespondencyjną.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie imienia i nazwiska, której projekt został przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Nowe przepisy zastąpią przestarzałą ustawę o zmianie imion i nazwisk z 1956 roku (Dz.U. z 2005 r. nr 233, poz. 1992 z późn. zm.). Nowe przepisy umożliwią zmianę nazwiska nie tylko aktualnie noszonego, ale także rodowego. Zmiana musi być uzasadniona ważnymi względami. Wśród takich powodów znalazło się pragnienie dostosowania nazwiska do nazwiska, jakie wnioskodawca nosi w innym państwie, którego obywatelstwo również posiada. Warto zaznaczyć, że nie będzie możliwa zmiana nazwiska na historyczne, wsławione w dziedzinie sztuki, nauki, działalności politycznej, jeżeli ubiegający się o zmianę nie posiada rodziny o tym nazwisku. Jeżeli przepisy wejdą w życie, o zmianę nazwiska i imienia będzie mógł ubiegać się także cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcy. Wniosek o zmianę imienia i nazwiska trzeba będzie składać osobiście we właściwym USC. Będą dwa wyjątki - można złożyć wniosek za pośrednictwem polskiego konsula oraz korespondencyjnie pod warunkiem dochowania formy pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza lub konsula.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane